Useful Links

Useful Links

The Howard Partnership Trust (THPT) is a Surrey based Multi-Academy Trust, comprising 4 secondary and 6 primary phase schools. We are proud of our ethos of collaboration and inclusion, "Bringing out the best" in students of all abilities and backgrounds. Visit website

Part of The Howard Partnership Trust

Tutor Group List

When sending an email to a member of staff, please copy Claire Kent, Communications Officer: ckent@oxtedschool.co.uk

Individual members of staff can be contacted by emailing the initial of their first name, followed by the surname. For example John Smith's email address would be jsmith@oxtedschool.co.uk

 

DETILLENS

Tutor Name

Staff Code

Tutor Room

7DC Mr M Connell MAC M1
7DJ Miss M Jones MEJ S11
7DS Mrs N Storey NST F30
(7DM) 8DW Mr K Whelton KWI F26
(7DR) 8DR Miss S Raza SRA S2
(8DC) 9DR Mr D Stoneman (Mon, Tue)
Mrs L Singleton
DJS
LSI
S8
(8DD) 9DD Mrs A Driver AMD S6
(8DY) 9DY Mr A Younas AYO F16
(9DL) 10DL Ms S Lambert SLA H3
(9DS) 10DH Ms K Hern KHE Hut M
(9DY) 10DY Miss R Yousaf RYO F24
(10DB) 11DL Ms V Lester VLE E4
(10DG) 11DG Mrs D Gibbins DEG T7
(10DS) 11DT

Mr T Thake

TTH S5
12DE Mrs K Potter (Tue, Thu) KPO A1
12DT Mr A Harney (Tue, Thu) APH F23
13DE Mrs D Baydas (Wed, Fri) DSB A1
13DT Mr A Harney (Wed, Fri) APH F23

 

FOYLES

Tutor Name

Staff Code

Tutor Room

7FA Miss D Abankwa
Mr C Mann (Fri)

DAB

CHM

F14
7FC

Mr J Carrett

Mrs S Felston (Thu)

JRC

SFE

A4
(7FO) 8FO Mr S Owen SJO M6
(7FA) 8FW Mr R Woodward RWD M4
(8FH) 9FD

Ms S Wallace

Miss M Dare (Tue)

SWA

MDA

Hut N
(8FS) 9FS Miss L Sherriff LSH S10
(8FW) 9FW Mr R Wood
Mrs D Gwynne (Tue)

RWO

DCG

F20
(9FE) 10FE Mrs A Emney AME E3
(9FL) 10FL Mr L Turner LTU IT5
(9FT) 10FT Mr N Towler NTO IT3
(10FG) 11FG Miss S Georges
Mrs D Gwynne (Fri)
SPG
DCG
G9
(10FM) 11FE

Mrs S Enstone

Mrs G Williams (Wed, Thu)

SEN

GLW

H7
(10FR) 11FH Mrs A Holway ASB F22
12FO Mrs J Moore (Tue, Thu) JMO S4
12FY Mrs S Skitt (Wed, Fri) SLS Hut O
13FO Mrs L Witty (Wed, Fri) LDW G9
13FY Mrs S Skitt (Wed, Fri) SLS Hut O

 

GRANTS

Tutor Name

Staff Code

Tutor Room

7GM Mr G Mesher GME S12
7GS

Mrs K Sowerbutts

Miss D Seb-Anka (Tue, Wed, Fri)

KLS

DSA

A7
(7GF) 8GF

Mrs L Frame

Mrs J Hewett (Wed wk1)

LFR

JOH

G1
(7GH) 8GH Miss A Harman AHR H2
(7GR) 8GR Miss H Rix HRI F25
(8GB) 9GB Mr H Bell HBE F21
(8GH) 9GT Mr N Tingley NTI H10
(9GK) 10GK Mrs E Kourea
Mrs N Woledge (Mon, Tue)
EKO
NIW
G7
(9GM) 10GE Miss D Etienne DET E1
(9GB) 10GB Mr J Bryant JBL F31
(10GH) 11GW Mr S Willard SWI F13
(10GM) 11GO Mr C O'Sullivan COS H1
(10GW) 11GE Mrs K Edwards KLE S1
12GA Mr P Johns (Tue, Thu) PNJ S13
12GR Mr G Green (Tue, Thu) GG G5
13GA Mr P Johns (Wed, Fri) PNJ S13
13GR Mr G Green (Wed, Fri) GG G5

 

STOCKETTS

Tutor Name

Staff Code

Tutor Room

7SA Miss F Argiolas FAR F17

7SB

Mrs L Banwell LBA M3
(7SA) 8SK

Mrs J Kirk (Mon, Tue)

Mr E Noel

JKI

ENO

H6
(7SG) 8SG Mrs A Gonzalez-Rincon AGO F18
(7SW) 8SW Mr D Wright DWR M7
(8SF) 9SU Mr M Underwood MUD IT2
(8SH) 9SH Mr A Hasan ABH M9
(9SF) 10SF Ms H Field
Mrs C Pilgrim (Wed)
HVF
CAP
M2
(9SH) 10SH Mrs S Homewood SAH MU3
(9SW) 10SA Miss B Astill BAS F19
(10SB) 11SC Mrs U Codling UJC F32
1(0SH) 11SH Mr K Hill KHI H9
(10SO) 11SO Miss D O'Shaughnessy DJO M10
12ST Mrs C Beaumont (Tue, Thu) CBE F15
12SO Mr G Golbourne (Tue, Thu) GGO IT4
13ST Mrs N Padmasiri (Wed, Fri) NPA M8
13SO Mrs N Garstang (Wed, Fri) NJG A8

 

TENCHLEYS

Tutor Name

Staff Code

Tutor Room

7TR Mr J Rycraft JRY S3
7TS Mr M Sharpe MSH M5
7TW Ms S Wordsworth SUW G10
(7TC) 8TC Miss O Coleman OCC E
(7TW) 8TL Mr K Longe KLO G6
(8TK) 9TH Ms K Spelling KSP E2
(8TS) 9TW Miss E Wicks EWI T5
(9TO) 10TO Miss G Ojekwe-Uche GIO G2
(9TR) 10TR Mrs D Read DRE H5
(9TW) 10TW

Mrs A Westland

Ms C Mason (Thu)

AWS

CMA

H4
(10TD) 11TD Miss J Donaldson JSD F27
(10TG) 11TM Mrs H Morley HGR H8
(10TH) 11TH Mrs H Harber HJH Hut P
12TE

Mrs K Stodart (Thu)

Ms P Power (Tue)

KYS

PCP

A5
12TN Mr P Stockley (Tue, Thu) PES BSO
13TE Mrs K Stodart (Wed, Fri) KYS A5
13TN Miss R Warren (Wed, Fri) RAW S9